A kezdő búvártanfolyam egy útlevél a vízalatti birodalomba. Ez a minősítés lehetőséget ad, hogy betekintést nyerj Földünk egyik utolsó feltérképezetlen, többnyire ismeretlen régiójába. A tenger felszíne alatt a szárazföldön érzékelt környezethez képest teljesen új, lenyűgöző világba csöppensz. Semmi sem olyan, mint a megszokott. Az első alkalmakkor adrenalin bomba, később a teljes nyugalom forrása. Gyökeresen és végérvényesen megváltozik az életed. Olyan dolgokat látsz, tapasztalsz, mint kevesen.
Vigyázz! Könnyen magába szippant a búvárkodás és függő leszel… mint mi. Csak akkor olvass tovább, ha ezt szeretnéd.

Előfeltételek
Legfontosabb a biztonságos búvárkodás. Így a legelső feltétel, hogy egészségügyileg alkalmas legyél a búvárkodásra. Búvárorvos tudja megállapítani, és kiadni az alkalmassági igazolást. Labor, EKG, tüdőkapacitás, vérnyomás, fülkürt, egyensúly, motoros funkciók vizsgálatai. Ezt a témát is érintve készült egy blog bejegyzésünk a búvárbiztosításokról, olvasd el.
Második fontos követelmény a kezdő búvártanfolyam elkezdéséhez a betöltött 15. életév. Ezután lehetséges felnőtt búvárkártyát regisztrálni. Junior búvár tanfolyamra 10 éves kortól várjuk a jelentkezőket és persze szüleiket.
Harmadik fontos feltétel a biztos úszástudás. Elég nyilvánvaló oka van, nem is részletezem.

Amennyiben az előfeltételek teljesülnek, bele is vághatsz! A búvártanfolyam három fő részből áll: elméleti foglalkozások, medencei gyakorlás, nyílt vízi merülések.

Kezdő búvártanfolyam elméleti foglalkozások
Az elmélet nyolc modulból áll. A vízalatti világ biztonságos meghódításához elengedhetetlen ismereteket tartalmazza. Ezek a következők:
- Búvártörténelem
- Könnyűbúvár felszerelés
- Műszerek
- Fizikai ismeretek
- Az emberi test
- Gázok oldódása
- Számítások
- Búvárcomputer

Az elméleti tudásanyagot 3 tanfolyami napon, alkalmanként 4 órányi oktatás során adjuk át a hallgatóinknak. A negyedik tanfolyami nap ismétlés és az írásbeli vizsga megtétele.
Az oktatáshoz digitális tananyagot, tankönyvet, prezentációkat és egyéb multimédiás eszközöket használunk. A kezdő búvártanfolyam elméleti része elvégezhető online, videochat formájában is.

Védett vízi gyakorlatok
Ezzel kezdődik a gyakorlati rész. Azért hívjuk védett víznek, mert kis mélységű, jó látótávolság mellett, egy körülhatárolt biztonságos környezet. Ez általában egy medence. Minden szükséges infrastruktúra rendelkezésünkre áll. Jól ismert terep, hiszen uszodában már biztosan volt mindenki. Itt pillantunk be először légzőkészülékkel a vízalatti világba.

Ezen foglalkozások elsődleges célja, hogy megtanuljuk kezelni a légzőkészüléket és különböző gyakorlatokat végezzünk, vízbiztonságot szerezzünk. Természetesen a szabadtüdős ismeretekkel kezdünk maszk, uszony, légzőcső használatával, és utána térünk rá a légzőkészülékes foglalkozásra. A szabadtüdős rész az alapja a készülékes búvárkodásnak. Rendszeresen használjuk a légzőcsövet búvártúráink során. Nem véletlenül. A következő videó bepillantást enged egy légzőcsöves lebegés élményeibe egy korallzátonyon.
Medencébe minimum két alkalommal megyünk a kezdő búvártanfolyam során, de ha szükséges, többször is. Nagyon fontos, hogy mindenki biztosan elsajátítsa a szükséges tudást. Ha több alkalomra van szükséged hozzá, akkor többször megyünk.

A légzőkészülékes védett vízi gyakorlatok, melyeket meg kell tanulnod, a következők:
- Szabályos süllyedés
- Automata ki- és visszavétel
- Automata keresés
- Maszk víztelenítés
- Maszk levétel, visszavétel
- Ólomöv levétel, visszavétel
- Légzőkészülék levétel, visszavétel
- Lebegés
- Uszonyozás
- Társ lélegeztetés oktopusszal
- Szabályos felemelkedés


Ne aggódj, megmutatjuk, gyakoroljuk, meg tudod csinálni! Milyen egy ilyen foglalkozás? Tekintsd meg az alábbi videókat!
Mikor már felkészült vagy és mennek a gyakorlatok a medencében, akkor léphetünk a harmadik részre. Ne feledd, a biztonság a legfontosabb. Csak akkor haladunk tovább, ha az alapok megvannak: sikeres elméleti vizsga, medencei gyakorlatok biztos tudása, felszerelésismeret.
Kezdő búvártanfolyam: nyílt vízi rész
Nos, ha idáig eljutottál akkor már elég sok mindent tudsz a búvárkodásról! Megismerted az elméleti alapokat. Tudod, hogy milyen veszélyek leselkednek rád a vízalatti világ felfedezése közben, és megtanultad elkerülni és kivédeni ezeket. Tudod kezelni a légzőkészüléket, ismered a vészhelyzeti eljárásokat. Gyakoroltad a búvárkodást a medencében. Itt az idő, hogy mindezt valódi környezetbe ültessük át és ténylegesen búvárrá válj.
Nagyobb mélységben, természetes környezetben csiszoljuk tovább a már megszerzett tudást. Fontos a lebegés, a mélység tartása, a tájékozódás és a szabályos felemelkedés, a szükséges biztonsági megálló beiktatásával. Ön- és társmentési gyakorlatok. A helyszínt tekintve három lehetőséged van.

1. Magyarországi merülőhelyek
Több magyarországi merülőhely közül választhatunk a nyílt vízi gyakorlat megszerzéséhez és a vizsga letételéhez. Általában egy hosszú hétvége alatt, két különböző merülési napon, minimum öt nyíltvízi merülést végzünk.
Elképzelhető két különböző alkalommal felkeresett különböző tavak meglátogatása is, ha nem sikerül egyben egy hétvége alatt megcsinálni. Mindig megtaláljuk a legjobb megoldást a kezdő búvártanfolyam befejezésére. Nyilván nem tengeri élővilágra és látótávolságra kell gondolni, de a hazai vízek is rejtenek élményeket. Milyen egy ilyen merülés? Tekintsd meg az alábbi videókat.
2. Kezdő búvártanfolyam, Vörös-tengeri nyílt vízi gyakorlatok és vizsga
Ez a legjobb vizsgahelyszín. Minden évben szervezünk ide túrát és akik itt vizsgáznak velünk sosem bánták meg. Ez a Vörös-tenger! A legközelebbi trópusi tenger, mely ár-érték arányban is a legjobb.

A Vörös-tenger a legközelebbi trópusi tenger. Különlegesen gazdag élővilága nem véletlenül csábítja évről évre búvárok tömegeit. Sajnos a nagyobb merülőhelyek emiatt túlzsúfoltak. Létezik viszont három, turistáktól távoli bázis, ahol kényesen vigyáznak a környezetre. Nincsen tömeg, harminc éve védelem alatt álló természetes környezet a víz alatt. Talán az utolsó érintetlen paradicsom. Mi ezen helyek egyikére szoktunk minden évben túrát szervezni.

Nem csak a tanulóknak ideális hely a nyílt vízi gyakorlat megszerzéséhez és a vizsgához, de a végzett búvároknak is felejthetetlen élmény. A magasabb szintű tanfolyamaink számára is ideális környezet. Milyen egy ilyen túra? Nézd meg a videókat!
A kezdő búvár minősítés
A tanfolyam a nemzetközi minősítésű búvárkártya átadásával és avatással zárul egy kis rendezvény keretében.

Megtanultad használni a légzőkészüléket. Bizonyítottad jártasságodat a kezelésében nyílt vízben. Tisztában vagy az elméleti alapokkal. Jogosultságot kaptál merülni oktatóval, merülésvezetővel, vagy magasabb szintű búvárral.

Gratulálok, beléptél egy új világba és fantasztikus kalandok várnak! Már csak egy dolgod maradt. Élvezd a merüléseket.
Hibrid kezdő búvártanfolyam
Magyarországon egyedülálló módon kidolgoztunk egy vegyes búvártanfolyamot. Nálunk hagyományos rekreációs felszerelés mellett lehetőséged van használni egy magasabb szintű konfigurációt. Így több ismereted lesz a tanfolyam végére. A cél a biztonság növelése és persze az, hogy a lehető legjobb búvár legyél! Kattints az alábbi gombra a hibrid rendszer megismeréséhez.

Keress bármelyik elérhetőségünkön! Várunk szeretettel a Szegedi Búvárok közösségében! Fedezd fel velünk a tavak és tengerek csodáit.
Gyerekekkel mikor érdemes kezdeni? Hány éves kortól?
Kedves Kata!
Gyerekek bemutató búvármerülésre bármely életkorukban jöhetnek kipróbálni. Búvártanfolyamra 10 éves kortól lehetséges hozni őket. Ekkor Junior Búvárokká válhatnak.